UCY2G121MHD6
DigiKey Part Number
493-6900-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCY2G121MHD6
Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UCY2G121MHD6 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
950 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.9 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C