UCY2E470MHD3
DigiKey Part Number
493-14381-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCY2E470MHD3
Description
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UCY2E470MHD3 Models
Mfr
Ratings
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
490 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
980 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C