UCX1V222MNS1MS
DigiKey Part Number
493-13621-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-13621-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13621-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCX1V222MNS1MS
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V SMD
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 35mOhm 2000 Hrs @ 135°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UCX1V222MNS1MS Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
1.1 A @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
2.2 A @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 135°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 135°C