UCD1K151MNS1MS
DigiKey Part Number
UCD1K151MNS1MTR-ND - Tape & Reel (TR)
493-UCD1K151MNS1MSCT-ND - Cut Tape (CT)
493-UCD1K151MNS1MSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCD1K151MNS1MS
Description
CAP ALUM 80V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
250 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
500 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
320 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
80 V
Surface Mount Land Size
0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C