UCA2C221MHD6TN
DigiKey Part Number
493-13258-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13258-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCA2C221MHD6TN
Description
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UCA2C221MHD6TN Models
Ripple Current @ Low Frequency
700 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.4 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C