UBY1V132MHL
DigiKey Part Number
493-UBY1V132MHL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UBY1V132MHL
Description
CAP ALUM 1300UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1300 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 42mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 135°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.656 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.76 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
42mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 135°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 135°C