UBW1K470MPD1TD
DigiKey Part Number
493-13176-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13176-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UBW1K470MPD1TD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 80V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 135°C
EDA/CAD Models
UBW1K470MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
240 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
480 mA @ 100 kHz
Impedance
800 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 135°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C