UBW1J101MPD1TD | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UBW1J101MPD1TD |
Description | CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 135°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UBW1J101MPD1TD Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 345 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 690 mA @ 100 kHz |
Part Status Active | Impedance 410 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Voltage - Rated 63 V | Height - Seated (Max) 0.709" (18.00mm) |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 135°C | Mounting Type |
Operating Temperature -55°C ~ 135°C | Package / Case Radial, Can |