UBW1J101MPD1TD
DigiKey Part Number
493-13166-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13166-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UBW1J101MPD1TD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 135°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UBW1J101MPD1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
345 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
690 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
410 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 135°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C