UBW1C101MPD1TA
DigiKey Part Number
493-UBW1C101MPD1TACT-ND - Cut Tape (CT)
UBW1C101MPD1TA-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UBW1C101MPD1TA
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 135°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UBW1C101MPD1TA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
170 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
340 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
320 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 135°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C