UBT1A472MHD8
DigiKey Part Number
UBT1A472MHD8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UBT1A472MHD8
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
UBT1A472MHD8 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.816 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.71 A @ 100 kHz
Impedance
20 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 125°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C