TVX1H4R7MAD1LS is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 8.733
Datasheet
4.7 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
TVX1H4R7MAD1LS
DigiKey Part Number
493-14334-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TVX1H4R7MAD1LS
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V AXIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TVX1H4R7MAD1LS Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
34 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
68 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.472" L (5.00mm x 12.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
50 V
Package / Case
Axial, Can
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C