TVX1H222MCD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 7.532
Datasheet
2200 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
TVX1H222MCD
DigiKey Part Number
493-13371-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TVX1H222MCD
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V AXIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TVX1H222MCD Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.92 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
2.208 A @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia x 1.713" L (18.00mm x 43.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
50 V