TVX1E101MAD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 3.481
Datasheet
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
TVX1E101MAD
DigiKey Part Number
493-13367-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TVX1E101MAD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V AXIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TVX1E101MAD Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
170 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
255 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia x 0.669" L (6.30mm x 17.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
25 V