RNU1E391MDNASQ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 451
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
390 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 14mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
RNU1E391MDNASQ
DigiKey Part Number
493-16406-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNU1E391MDNASQ
Description
CAP ALUM POLY 390UF 20% 25V TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNU1E391MDNASQ Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
500 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
5 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
390 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
14mOhm