RNS1C330MDS1
DigiKey Part Number
493-14231-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNS1C330MDS1
Description
CAP ALUM POLY 33UF 20% 16V TH
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 49mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNS1C330MDS1 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
190 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.9 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
33 µF
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
49mOhm