RE50G561MDN1
DigiKey Part Number
493-3686-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RE50G561MDN1
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 4V TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 5mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RE50G561MDN1 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
630 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
6.3 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
560 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
4 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
5mOhm