QXK2E475KTP7FT
DigiKey Part Number
QXK2E475KTP7FT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QXK2E475KTP7FT
Description
CAP FILM 4.7UF 10% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Film Capacitor 125V 250V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QXK2E475KTP7FT Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.004" L x 0.472" W (25.50mm x 12.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.016" (25.80mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
125V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
250V