PLV1H390MDL1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 4.280
Datasheet
39 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 29mOhm 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
PLV1H390MDL1TD
DigiKey Part Number
493-3870-1-ND - Cut Tape (CT)
493-3870-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLV1H390MDL1TD
Description
CAP ALUM POLY 39UF 20% 50V TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PLV1H390MDL1TD Models
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.2 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
39 µF
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
50 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
29mOhm