PLF0E821MDO1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 979
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 700
Datasheet
Upgrade
In Stock: 4.309
Similar
In Stock: 0
Similar
In Stock: 22
In Stock: 2
In Stock: 7
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 563
820 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 6mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
PLF0E821MDO1
DigiKey Part Number
493-3007-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLF0E821MDO1
Description
CAP ALUM POLY 820UF 20% 2.5V TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PLF0E821MDO1 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
6.2 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
820 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
2.5 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
6mOhm