PCF1D470MCL1GS
DigiKey Part Number
493-14023-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-14023-1-ND - Cut Tape (CT)
493-14023-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCF1D470MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 20V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 45mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
PCF1D470MCL1GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
45mOhm