LQS2W561MELC50
DigiKey Part Number
493-7774-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQS2W561MELC50
Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
560 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LQS2W561MELC50 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.99 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.8457 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C