LNUN7562MSEJBN is available for purchase but is not normally stocked.
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
Doctor Capacitor® Episode Seven: What's In The Mail, Doc?
LNUN7562MSEJBN
DigiKey Part Number
LNUN7562MSEJBN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNUN7562MSEJBN
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 525V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5600 µF 525 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
17.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
24.5 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
6.220" (158.00mm)
Voltage - Rated
525 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C