LNUN7332MSEH is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
3300 µF 525 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LNUN7332MSEH
DigiKey Part Number
493-6751-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNUN7332MSEH
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 525V SCREW
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
12.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
16.94 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
5.630" (143.00mm)
Voltage - Rated
525 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C