LNUN7152MSEG
DigiKey Part Number
493-6797-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNUN7152MSEG
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 525V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF 525 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
7.2 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
10.08 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
1.126" (28.60mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.500" Dia (63.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
3.858" (98.00mm)
Voltage - Rated
525 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C