LNC2V103MSEH
DigiKey Part Number
493-8759-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNC2V103MSEH
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C
Category
Ripple Current @ Low Frequency
25.2 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
35.28 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
5.433" (138.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C