LGY1K182MELZ35
DigiKey Part Number
493-8700-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGY1K182MELZ35
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 80V SNAP TH
Detailed Description
1800 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGY1K182MELZ35 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.07 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C