LGY1H153MELC50
DigiKey Part Number
493-8669-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGY1H153MELC50
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SNAP TH
Detailed Description
15000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGY1H153MELC50 Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.37 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C