LGY1H103MELB50
DigiKey Part Number
493-8666-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGY1H103MELB50
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LGY1H103MELB50 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3.1 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.565 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C