LGY1E123MELA40
DigiKey Part Number
493-8613-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGY1E123MELA40
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LGY1E123MELA40 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.6 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.99 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C