LGX2W181MELC25
DigiKey Part Number
493-7896-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGX2W181MELC25
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGX2W181MELC25 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.573 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C