LGX2W101MELA25 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
TDK
In Stock: 151
Surge
KYOCERA AVX
100 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
LGX2W101MELA25
DigiKey Part Number
LGX2W101MELA25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGX2W101MELA25
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGX2W101MELA25 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
700 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.001 A @ 50 kHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C