LGX2E391MELA30
DigiKey Part Number
493-8015-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGX2E391MELA30
Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
390 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGX2E391MELA30 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.43 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.145 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C