LGW2E681MELA40
DigiKey Part Number
493-8536-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGW2E681MELA40
Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
680 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGW2E681MELA40 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.55 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.825 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C