LGU1H562MELA
DigiKey Part Number
493-7163-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGU1H562MELA
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP TH
Detailed Description
5600 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGU1H562MELA Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.81 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.2315 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C