LGU1E183MELB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 155
Datasheet
In Stock: 107
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Direct
Rubycon
Direct
Rubycon
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
Parametric Equivalent
18000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGU1E183MELB
DigiKey Part Number
493-7147-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGU1E183MELB
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGU1E183MELB Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3.56 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.094 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C