LGU1C123MELA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 93
Parametric Equivalent
In Stock: 111
Direct
Rubycon
Direct
Rubycon
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 442
Cornell Dubilier Knowles
Parametric Equivalent
12000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGU1C123MELA
DigiKey Part Number
493-7133-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGU1C123MELA
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGU1C123MELA Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.645 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C