LGU1C103MELA
DigiKey Part Number
493-7131-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGU1C103MELA
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 16V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LGU1C103MELA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.05 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.3575 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C