LGR2G181MELA45
DigiKey Part Number
493-7915-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGR2G181MELA45
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
180 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGR2G181MELA45 Models
Ripple Current @ Low Frequency
900 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.287 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C