LGJ2G121MELB20
DigiKey Part Number
493-16263-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGJ2G121MELB20
Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
120 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGJ2G121MELB20 Models
Ripple Current @ Low Frequency
860 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.2298 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C