LGJ2D151MELA15
DigiKey Part Number
493-16458-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGJ2D151MELA15
Description
CAP ALUM 150UF 20% 200V SNAP TH
Detailed Description
150 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGJ2D151MELA15 Models
Ripple Current @ Low Frequency
650 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
975 mA @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C