LGJ2D121MELZ15 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
120 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
LGJ2D121MELZ15
DigiKey Part Number
LGJ2D121MELZ15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGJ2D121MELZ15
Description
CAP ALUM 120UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LGJ2D121MELZ15 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
550 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
825 mA @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C