LGGW6681MELC45
DigiKey Part Number
493-8216-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGGW6681MELC45
Description
CAP ALUM 680UF 20% 420V SNAP TH
Detailed Description
680 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGGW6681MELC45 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.05 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.9315 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C