LGG2G221MELZ35
DigiKey Part Number
493-8177-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGG2G221MELZ35
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
220 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGG2G221MELZ35 Models
Ripple Current @ Low Frequency
850 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.2155 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C