LGG2E821MELC30
DigiKey Part Number
493-8167-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGG2E821MELC30
Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
820 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGG2E821MELC30 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C