LGG2C821MELZ35
DigiKey Part Number
493-8082-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGG2C821MELZ35
Description
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP TH
Detailed Description
820 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGG2C821MELZ35 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C