LAR2W271MELB35
DigiKey Part Number
493-8074-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LAR2W271MELB35
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
270 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LAR2W271MELB35 Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
1.23 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.4145 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.378" (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C