LAR2W221MELC25
DigiKey Part Number
493-3266-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LAR2W221MELC25
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
220 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LAR2W221MELC25 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.05 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C