LAQ2P151MELZ25 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 131
Datasheet
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
In Stock: 0
Rubycon
TDK
In Stock: 37
TDK
Chemi-Con
In Stock: 96
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
150 µF 220 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LAQ2P151MELZ25
DigiKey Part Number
493-7580-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LAQ2P151MELZ25
Description
CAP ALUM 150UF 20% 220V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LAQ2P151MELZ25 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
650 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
780 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
220 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C