LAQ2G121MELB25
DigiKey Part Number
493-7599-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LAQ2G121MELB25
Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LAQ2G121MELB25 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
760 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
874 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C